РУС БЕЛ ENG

День 2. День учителей общественно-филологического цикла

Урок по учебному предмету "Всемирная история" в 6 классе

10.10.2023

План-канспект урока па вучэбным прадмеце “Сусветная гісторыя”

Настаўнік: Войніч Станіслаў Эдуардавіч

Тэма: Сярэднявечны горад

Тып урока: засваення новых ведаў

Мэты:

  • Фарміраванне і развіццё ў навучэнцаў ведаў аб сярэднявечным горадзе, славутасцях сярэднявечнага горада, жыцця і дзейнасці людзей у сярэднія стагоддзі.
  • Актывізаваць пазнавальную цікавасць навучэнцаў да вывучэння гісторыі сярэдніх вякоў.
  • Замацаванне дзецьмі навыкаў самастойнай працы з гістарычнымі крыніцамі з мэтай атрымання дадатковых ведаў па тэме ўрока.

Абсталяванне:

  • падручнік; атлас;
  • прэзентацыя;
  • "Гісторыя сярэдніх вякоў" аўт. А.А.Прохараў , В.А.Фядосік
  • Гістарычныя дакументы
  • Рабочы  ліст па тэме.

Выкарыстаныя тэхналогіі:

  • інфармацыйная,
  • праблемнага навучання.

Метады навучання: слоўны (гутарка, тлумачэнне), наглядны (камп’ютар), практычны (праца з гістарычнымі крыніцамі).

Запланаваныя вынікі:

  • навучэнцы павінны ведаць асноўныя ўмовы развіцця гарадоў,
  • навучэнцы павінны разумець структуру сярэднявечнага горада,
  • навучэнцы павінны ўмець працаваць з гістарычнымі крыніцамі і выкарыстоўваць матэрыял, выкладзены ў іх пры адказах на розных этапах урока.

 

 

 

 

 

Ход урока

I. Арганізацыйны момант.

II. Вызначэнне тэмы і задач урока.  

Але ўрок у нас будзе незвычайным. Я прапаную вам здзейсніць віртуальнае падарожжа ў сярэднявечны горад. Пра што б вы хацелі даведацца, падарожнічаючы па горадзе?

Меркаваныя адказы навучэнцаў:

  1. Хто жыў у горадзе.
  2. Якое паходжанне назваў гарадоў.
  3. Хто кіраваў гарадамі.
  4. У якіх дамах жылі насельнікі гарадоў.
  5. Чым яны займаліся?
  6. Як бавілі вольны час.
  7. Што елі гараджане.

III Новая тэма:

Пытанне 1.Ці існавалі гарады ў старажытнасці. Назавіце гарады, якія вы ведаеце ?

Пытанне 2. Назавіце прычыны адраджэння старых і з'яўленне новых сярэднявечных гарадоў у Заходняй Еўропе ў X-XI стст . (праца з падручнікам; стр.104-105)

Меркаваныя адказы навучэнцаў :

1) спыніліся набегі нарманаў, венграў і арабаў;

2) больш бяспечным стала жыццё і праца сялян; сталі расхінацца новыя землі, што прывяло да павелічэння ўраджайнасці;

3) вырабы рамеснікаў сталі карыстацца вялікім попытам;

4) адбылося аддзяленне рамяства ад сельскай гаспадаркі.

5) хуткі рост насельніцтва Еўропы; зніжэнне смяротнасці ад голаду і хвароб;

Адказ прымаецца. Настаўнік больш падрабязна тлумачыць , як адбылося аддзяленне рамяства ад сельскай гаспадаркі, г.зн. робіць упор на адну з галоўных прычын адукацыі гарадоў.

 Пытанне 2.

У якіх месцах найперш маглі ўзнікаць новыя гарады?

Заданне: Праца з гістарычнымі крыніцамі. Навучэнцам прапануецца ўрывак з хронік, якія паведамляюць аб узнікненні гарадоў, і прапануецца адказаць на пытанні: (дакумент, працоўны ліст)

Пытанні і заданні 1. У якім стагоддзі пачалі ўзнікаць гарады?

  1. Дзе ўзнік горад Фульда ? Як гэта магло паўплываць на яго развіццё?
  2. Дзе ўзнік горад Майнц? Як гэта магло паўплываць на яго развіццё?
  3. Дзе яшчэ, на ваш погляд, маглі ўзнікаць гарады?

Адказы навучэнцаў дапаўняе настаўнік - на скрыжаванні гандлёвых шляхоў, ля зручнай марской гавані;

- у сцен замка ці манастыра;

- на ўзгорку;

- у лукавіне ракі, маста.

Адказ прымаецца.

Настаўнік: Нашая вандроўка працягваецца. Каб час у дарозе праляцеў хутчэй, я пазнаёмлю вас з назвамі сярэднявечных гарадоў. Назвы многіх гарадоў узніклі ў Сярэднявеччы. Памяць аб іх захавалася і дайшла да нашых дзён. Страсбург (крэпасць на дарозе). Эдынбург - крэпасць Эдвіна. Кембрыдж (мост праз раку Кім).

Тлумачэнне настаўніка: Назва гарадоў з канчаткам " берг " кажа аб тым, што горад узнік на гары або ўзгорку; канчатак " бург " кажа аб нейкім першапачатковым умацаванні; канчатак " фурт " азначае - брод; гарады з канчаткам на «брыдж» або « бруг » азначае аб узнікненні горада ў маста; назва горада на Сан -, верасня т - , верасня (што азначае святы) сведчыць аб тым, што горад узнік ля сцен манастыра.

Заданне па радах . Гульня "Хто хутчэй". Кожнаму шэрагу трэба знайсці на палітычнай карце Еўропы гарады з аднолькавым канчаткам. I шэраг на " бург " ; II шэраг на " фурт "; III шэраг на " берг ".

Бург : Макдэбург , Бургос, Аўгсбург, Рэгенбург

Фурт : Франкфурт,

Берг: Нюрнберг

Настаўнік: Такім чынам, мы каля брамы сярэднявечнага горада .

Перад намі раскінуўся горад ва ўсім сваім харастве: магутныя крапасныя сцены з вежамі, вастраверхія дахі, шпілі цэркваў і сабораў. Горад добра ўмацаваны. Каменныя сцены не толькі надзейна абараняюць горад, гэта сімвал магутнасці і свабоды. Горад з насельніцтвам 10 тыс. жыхароў лічыцца вялікім, а з насельніцтвам 40 - 50 тыс. - вялізным. Іх у Еўропе налічвалася каля 15: Парыж, Фларэнцыя, Кёльн, Прага, Лондан і інш. Каб нам адчынілі вароты сярэднявечнага горада трэба выканаць заданне.

Заданне: Знайдзіце на карце горад Лондан каралеўства Англіі і апішыце яго месцазнаходжанне. Што вы ведаеце аб сучасным Лондане . ( д рэшткава будзе, калі дзеці скажуць, што цяпер гэта сталіца Вялікабрытаніі) (праца з картай на стр.106-107 падручніка)

 Настаўнік: Цэнтрам гарадскога жыцця быў рынкавы пляц Тут увесь дзень было людна і шумна. Жыхары горада рабілі пакупкі, абмяркоўвалі важныя пытанні. Непадалёк знаходзіліся сабор або галоўная царква горада , а таксама будынак гарадской рады - ратуша . Гэтыя збудаванні з'яўляліся сімваламі горада і вызначалі аблічча сярэднявечнага горада і называліся яго сэрцам, мозгам і душой.

Выканайце заданне 3 у рабочым лісце.

Што б мы ўбачылі, апынуўшыся на вуліцах горада? (паведамленне навучэнцаў стар. 116-119 )

У азьнікалі гарады на зямлі, якая належала сеньёру. Гарады прыносілі вялікія прыбыткі сеньёру, таму яны абаранялі гарады ад ворагаў, даравалі прывілеі. Але з часам, гарады, адужэўшы, не жадалі падпарадкоўвацца самаўпраўнасці сеньёраў, і пачынаў барацьбу за свае правы. Нярэдка гарадам атрымоўвалася зрынуць уладу сеньёраў і здабыць самакіраванне. Гарады, якія вызваліліся ад улады сеньёра, зваліся камунамі ( ад лацінскага слова « камуніс » - агульны)

Настаўнік: Такім чынам, мы працягваем вандраванне па сярэднявечным горадзе. Сярод насельнікаў гарадоў можна сустрэць сеньёра і біскупа, купца і рамесніка, слуг і жабракоў. Склад гарадскога насельніцтва быў вельмі цяжкім.

 

 

 

 

 

Жыхарам горада мог стаць і прыгонны селянін. А пры якіх умовах маглі стаць гараджанамі нават прыгонныя сяляне? У гэтым нам дапамогуць гістарычныя крыніцы.

Праца з крыніцамі. Заданне: Прачытайце гістарычную крыніцу і адкажыце на пытанні: (працоўны ліст, дакумент №2, запаўненне другой часткі схемы)

1.Пры якіх умовах нават прыгонны селянін станавіўся вольным?

Настаўнік: Нашая вандроўка працягваецца. Мы ля дома рамесніка. Як вы растлумачыце словы рамяство і рамеснік. Меркаваны адказ:

- гэты выраб розных вырабаў саматужным спосабам;

– гэта людзі, якія займаюцца рамяством.

А як даўно ўзнікла рамяство? Меркаваны адказ: рамяство ўзнікла ў глыбокай старажытнасці. Якія вы ведаеце рамёствы?

Настаўнік: Давайце зойдзем у майстэрню рамесніка і паглядзім - як уладкована жыццё рамесніка? Аповяд настаўніка.

. (Працоўны ліст заданне 4) Расставіць паняцці да азначэнняў . ( цэхі , статут, майстар, чаляднік, шэдэўр, вучань)

……….- саюзы рамеснікаў адной спецыяльнасці

………. – правілы жыцця цэха

………. - гаспадар майстэрні

………. – работнік, які вывучыў рамяство і атрымліваў за сваю працу заработную плату

………. – хлопчык, які аддаецца ў навучанне да майстра

………. – лепшы ўзор выраба

Заданне «Статут ткачоў воўны» ( дакумент 3, працоўны ліст)

Хто меў права стаць ткачом?

  1. Ці нёс рамеснік адказнасць за вучня?
  2. Якія абавязкі былі ў ткача?
  3. У рамесніка было больш правоў ці абавязкаў?

I V Замацаванне:

1). На пытанні трэба адказаць "так" ці "не".

  1. Горад - гэта абгароджанае месца? (так)
  2. Ратуша - гэта месца паседжання гарадской рады? (так)
  3. Мэр - гэта кіраўнік горада (так)
  4. Рынак - гэта месца пастаяннага гандлю? (так)
  5. Сабор - гэта галоўная гарадская царква? (так)
  6. На вуліцах сярэднявечнага горада было электрычнае асвятленне? (не)
  7. Вуліцы сярэднявечных гарадоў былі шырокія? (не)
  8. Пасыльныя перадавалі паведамленні ад аднаго чалавека іншаму па сотавым тэлефоне? (не)
  9. Горад - гэта паселішча рамеснікаў і гандляроў? (так)
  10. Каб стаць вольным селянін павінен пражыць у горадзе адзін год і адзін дзень? (так)

 

V Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія. Выстаўленне адзнак.

V I. _ Хатняе заданне. §5 (п 1–6), Падрыхтаваць аповед пра падарожжа ў сярэднявечны горад. Вывучыць вызначэнні

 

свернуть